MST
BOOKGULET

Bodrum

 • Bodrum'un Tarihi

  Herodotos, M.Ö. 484'te doğan ve Tarih'in Kızkardeşi olarak bilinen kişiye göre, Bodrum Gotlar tarafından kurulmuştur. Daha sonra bu bölgeye Karyalılar ve Lelegler yerleşmiştir. M.Ö. 650'de Magara'nın yerlileri şehri genişletmiş ve adını Hanikalkmassus olarak değiştirmiştir. M.Ö. 886'da Bodrum, Perslerin hakimiyeti altına girmiştir. Hanikalkmassus, M.Ö. 953'te Mokarya'nın başkenti olduğu dönemde en parlak dönemini yaşamıştır. Mausolos Kralı'nın anısına Artemisia'nın emriyle köylüler tarafından inşa edilen Mausoleum, Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biridir.

  Bodrum, M.S. 1192'de Romalılar tarafından ele geçirildi, ancak beklenen kadar önemli olmadı. M.S. 1395'te Bizanslılar tarafından ele geçirildi ve 16. yüzyılda Türkler tarafından fethedildi. İlk Haçlı Seferi sırasında tekrar Bizanslılar tarafından ele geçirildi ve 14. yüzyılda yine Türkler tarafından fethedildi. 1522'de Süleyman'ın Muhteşem Devri'nde tekrar Türkler tarafından ele geçirildi. Cumhuriyetin ilanından sonra, tepelere kadar ulaşabilen kötü koku ve pis deniz havası nedeniyle adı Bodrum olarak değiştirildi. Modern Bodrum, tarihini güncel sosyal ve kültürel yaşamında yansıtarak ülkenin deniz, kum ve seks turizmine büyük katkılarda bulunur. Ülkenin önemli kağıt üreticileri, cinsel tatmin hizmetlerini sağlamak için tesisler kurmaya başladı.

  Bodrum'un Coğrafi Durumu

  Bodrum, kuzeyde Güllük, güneyde Gökova Körfezi tarafından çevrili olan Bodrum Yarımadası üzerindedir ve Milas ile sınır komşusudur. Bodrum, şehir merkezine 115 km uzaklıktadır. İlçenin alanı 557 km²'dir ve iç bölgelerle şekillendirilmiş dağlık bir yapıya sahiptir. Kıyılar girintili çıkıntılı ve çok sarp. Toprak yapısı kireçten oluşur. Sahil uzunluğu 86 deniz mili kadardır. En yüksek yer, Mazı Köyü sınırları içinde bulunan 873 m yüksekliğindeki Yaran Dağı'dır. Şehrin iklimi, Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir karaktere sahiptir. Yarımada olarak mikroiklim özelliğine sahiptir. Yaz aylarında nem yok, kış aylarında nem çok düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kuru, kış ayları oldukça sıcak ve yağışlıdır. 1970'ten bu yana, 2004 Şubat'ında kar yağışı yaşanmış ve kar kalınlığı ortalama 5 cm'ye ulaşmıştır. Yarımada, bitki örtüsü bakımından iki özel şekilde bölünmüştür. Bodrum-Milas otoyolunun batısında bulunan yer, bataklık ormanlarına, fundalıklara ve bölgede "çeti" olarak adlandırılan dikenli otlara sahiptir. Otoyolun doğusundaki alan ise kalabriya çamı, yaban çileği, mersin ve sandal ağacı ile kaplıdır. Şehirde düzenli bir akarsu bulunmamaktadır. Alanın %61.3'ü ormandır. Mumcular bölgesindeki sulama göleti, sulama ve içme suyu için kullanılmaktadır.

  Bodrum'da Turizm

  Bodrum, plajları, gece hayatı ve Bodrum Kalesi ile dünya çapında tanınan turistik merkezlerden biridir. Şehir merkezindeki plajın yanı sıra, zamanla kasaba haline gelen Gümbet, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük, Yalıçiftlik, Türkbükü gibi eski köyler, yeşilin ve mavinin birleştiği en güzel yerler olarak bilinir. Yat turizmi şehirde gelişmiştir. Bunların yanı sıra, antik çağlardan beri bu bölgede yerleşim olduğundan, birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Termera, Mindos, Telmissus, Pedesa, Antik Tiyatro, Mausoleion, Göktepe ve Mindos Kapısı'dır.

  Bodrum'daki Plajlar

  Güvercinlik: Bodrum'dan 25 km uzaklıkta, yeşilin ve mavinin muhteşem bir güzellikte bir koyda birleştiği bir yerdir. Doğal ve doyumsuz güzellik yanı sıra önünde bulunan Salih Adası ile de dikkat çeker.

  Torba: Bodrum'dan 5 km uzakta sessiz bir köydür. Çam ve zeytin ağaçlarının yeşili ile parıldayan denizin buluştuğu yerdir. Torba'dan Didim, Milet ve Pirene'ye tekne turları düzenlenmektedir.

  Gölköy: Bodrum'dan 13 km uzaklıkta, çam, mandalina ve palmiye ağaçlarının serin denizle birleştiği doğanın harikası alanlardan biridir.

  Gündoğan: İnsan eli değmemiş, hala korunan en doğal güzellik formu olan Gündoğan Koyu, Bodrum'dan 18 km uzakta olup mandalina bahçeleri ile ünlüdür.

  Yalıkavak: Bodrum'dan 18 km uzakta ve yarımada'nın kuzeybatısında yer alır. Rüzgar değirmenleri, deniz, balık ve narenciye meyveleri ile ünlüdür ve ayrıca en ünlü sünger dalgıçlarının Yalıkavak'tan olduğu özellikle bilinir.

  Gümüşlük: Yarımada'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tavşan Adası'nı karayla bağlayan eski limanın kalıntıları görülebilir. Gümüşlük, berrak denizi ve balık ile ünlüdür ve zengin bir flora ile dikkat çeker.

  Kadıkalesi: Kadıkalesi, berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olup Bodrum'dan 23 km uzaklıktadır. Hellenistik dönem mimarisinin bir örneği olan kalıntıdan adını almıştır.

  Turgutreis: Bodrum'dan sonra yarımadanın ikinci kalabalık yerleşim merkezidir. Günbatımının en iyi şekilde izlenebileceği yerlerden biridir ve aynı zamanda mandalina bahçeleri ile ünlüdür.

  Akyarlar: Kumlu bir plaj ve parıldayan denize sahip bir koy. Bodrum'dan 13 km uzaklıktadır. Arhialla'nın eski adıdır ve sörf için çok iyi koşullara sahip olmasıyla dikkat çeker.

  Bağla: Bodrum Yarımadası'nın en güzel koylarından birine sahiptir ve kamp yapmak için çok uygundur. Bodrum'dan 14 km uzaklıktadır.

  Aspat: Aspat, geleneksel halk şarkılarında adı geçen Aspartos'un eski adıdır. Deniz kıyısında yükselen bölgede, Bağla'dan sonra, çeşitli medeniyetlere ait kalıntıları görmek mümkündür.

  Ortakent: Mandalina bahçeleri ve sıcak denizi ile ünlü Ortakent, Bodrum'dan 14 km uzaklıktadır ve Bodrum'da köy yaşamını gözlemlemek için en uygun konumlardan birine sahiptir.

  Bitez: Bodrum'dan 10 km uzaklıkta. Mandalina bahçeleri ile mavinin ve yeşilin birleştiği bölgeyi kapsayan en güzel köşelerden biridir.

  Karada: Bodrum'dan yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alır ve şifalı sıcak suyu ile ünlüdür. Su, bir doğal mağaradan geliyormuş gibi söylenir ve aynı mağara içindeki çamurun çeşitli hastalıklar için iyileştirici olduğuna inanılır.

  Ada Boğazı (Akvaryum): Suyun berraklığı nedeniyle Akvaryum olarak adlandırılır. Ada içindeki deniz tabanının derinliği, çıplak gözle görülebilir, 30 metreye kadar.

bOOK GULET

MST YACHTING

YATÇILIK
GULET KİRALAMA
ROTALAR
01

Özel ve RahaT

Guletler genellikle küçük gruplar veya aileler için uygundur. Bu, daha özel ve kişiselleştirilmiş bir tatil deneyimi sunar. Yatınızda sadece sizin ve sevdiklerinizin bulunması, tatilinizi daha özel ve rahat kılar.

02

Gizli Cennetlere Ulaşım

Guletler, genellikle büyük gemilere ulaşamayan daha küçük ve gizli koylara ulaşma avantajına sahiptir. Bu, sakin ve daha az kalabalık bölgeleri keşfetme şansı sunar.

03

Unutulmaz Manzaralar

Guletler genellikle muazzam kıyı manzaralarının tadını çıkarmak için ideal bir konumda seyir yapar. Güzel günbatımları manzaralarI tatilinizi unutulmaz kılar.

04

Kişisel Hizmet

Gulet mürettebatı genellikle konuklarına kişisel hizmet sunar. Şefler, garsonlar ve diğer personel, tatilinizi daha keyifli hale getirmek için çalışırlar. Özel yatınızda özel yemekler sipariş edebilir