MST
BOOKGULET

fethiye

 
 

GEZİLECEK YERLER

Fethiye'nin florasında 10.000 bitki türü bulunmakta ve Taurus Dağları'nın çam ve sedirle kaplı eteğinde çevrilidir. Fethiye, ekolojik değer alanının yapısını keşfetmek isteyenler ve doğa-tarih-kültürle ilgilenenler için çok ilginç değerlere sahiptir. İşte onlardan bazıları:

Ölüdeniz: Yüzme ve su sporları için ideal özelliklere sahiptir. Turkuaz renkli, kristal berraklığındaki denizi, beyaz kumlu plajı ve gökyüzünden uzak olmayan güneşiyle Ölüdeniz, dünyanın popüler tatil merkezlerinden biridir. Stagnant suya sahip, sığ bir deniz gibi olan bu lagün, Kumburnu Milli Parkı ve Belcekız plajıyla sizi kolayca doyuramayacağınız bir cennet manzarası sunar.

Kelebekler Vadisi: Pieri Rapos, Euglapia Quadripunctia, Danaus Chtsippus ve diğerleri. Kelebekler Vadisi, bir derin vadinin tabanında bulunan ve Fethiye'nin en güzel koylarından biri olan bir yerdir. Baharın başlangıcından itibaren yılın çoğunluğunda, vadi içinde 40 tür kelebek (kaplan güveleri de dahil) gözlemlenebilir.

Saklıkent: Fethiye'nin hemen arkasında, yüksek Taurus Dağları'ndan gelen coşkulu suların neden olduğu doğal bir güzelliktir. Sıcak yaz günlerinde kanyon boyunca yürüyüş yaparak serinleyebilir, yerel mutfağı sunan restoranlarda yemek yiyebilir ve taze alabalık deneyimini yaşayabilirsiniz. 300 metre derinliğinde ve 18 kilometre uzunluğundaki kanyon, aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının favorisidir.

Gemiler Koyu ve Adası: Kaya Köyü'nden gelen yol size başka bir güzellik olan Gemiler Koyu'na, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili bir yer olan ulaştırır. Gemiler Koyu'nun tam karşısında bulunan Aziz Nikolaos (Gemiler Adası), Bizans döneminden kalma kalıntılarla doludur. 1990'da Fethiye Arkeoloji Müzesi, bir Japon heyeti ile birlikte başlattığı kazılarla adanın merkezinin önemli bir erken Hristiyan dönemi olduğunu ortaya çıkardı ve adada aslında Aziz Nikolaos'un yaşadığı yerdir.

Günlüklü (Küçük Kargı): Günlüklü, tatlıgiller ağaçları ile kaplı ormanda rekreasyon kampı olarak kullanılan bir milli parktır. Kamp alanı, çadır tatili ve günlük piknik için tüm olanaklara sahiptir. Ayrıca güzel bir plaja sahiptir.

Katrancı: Fethiye - Muğla otoyolunun 15. kilometresinde yer alan denizi çam ağaçları kuşatmış ve büyük ve küçük koylarla çevrili bir bölgedir. Katrancı aynı zamanda ormanda rekreasyon kampı olarak hizmet verir. Katrancı parkı, çadır turizmi - kamp yapma için tüm olanaklara sahiptir ve piknik yapmak mümkündür.

Gebeler Kaplıcaları: Tlos hamamlarını hatırlatan Gebeler Kaplıcaları, birçok hastalığı iyileştiren klor ve sülfat içeren ilginç bir sağlık merkezidir. Yaklaşık 15 metre derinlikteki sıcak su kuyularının romatizma ve cilt hastalıklarının tedavisine fayda sağladığı söylenmektedir.

Kaya Köyü: Fethiye kalesinin arkasındaki dağ yolunu takip ederek, Anadolu Rumları'nın 1922'ye kadar yaşadığı etkileyici bir yerleşim yerine ulaşabilirsiniz. Kaya Köyü, geçmişte Levissi olarak adlandırıldı. 1922'de ülkeler arasındaki bir anlaşmaya göre, Trakya ve Anadolu Rumları değiştirildi, ancak Trakyalı göçmenler bölgeye ve çevresel koşullara uyum sağlayamadı ve köyü kısa bir süre içinde terk etti. Kaya Köyü, 1923'ten beri terkedilmiş bir 'hayalet kasaba' olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

FETHİYE VE LYCİAN HAKKINDA Fethiye, tarif edilemez güzellikte bir Akdeniz kasabasıdır. Eğer doğa sever ve yeni ufukları keşfetmeyi bekliyorsanız, tatil için mükemmel bir seçim yapmışsınız demektir. Fethiye'nin doğal cennetinde, büyük ve küçük koyların, plajların, adaların, sıcak iklimin ve verimli toprakların ve Taurus'un yeşil çam ormanlarının manzaraları sizi bekliyor. Işıklar şehrinde, tatil keyfinizin nasıl bir coşkuya dönüştüğünü hissedeceksiniz. Tarih ve kültürün doğal güzelliklerle nasıl birleştiğine tanık olacaksınız.

Fethiye, Ege ve Akdeniz'in buluştuğu kıyılarda yer almakta ve Dalaman Havalimanı'na 50 km uzaklıktadır. Diğer merkezlerle olan karayolu ulaşım kolaylığı, yılın her ayı için keyifli ve rahat bir yolculuk sunar. Doğal liman ve marina, yelkenciler ve yatçılar için tüm olanaklara sahiptir. Fethiye Körfezi, geleneksel Mavi Yolculuk'un çeşitli duraklarına sahiptir. Mavi yolcular, Fethiye Körfezi ve Fethiye - Marmaris, Fethiye - Kekova rotalarında güneşi, denizi, tarihi ve kültürü aynı anda keyifle yaşarlar. Eşen Yaylası'ndan başlayarak, çam ormanlarıyla kaplı Taurus Dağları'nın güneybatı yükseltisi bu dağların 2000 metreyi aşan zirveleri kıyı çizgisini genişletir. Sıcak yaz günlerinde mavi gökyüzünün altında, çam ormanları, sahnelerin arkasında karlı zirveler gerçekten görülmeye değerdir. Çam ağaçları dışında, kekik, ada çayı, narenciye, sweetgum, Fethiye'nin florası için çok önemlidir. Günlük Ormanı olarak bilinen, yaklaşık 100 hektarlık bir orman alanı, ideal bir kamp alanı ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Sweetgum'un reçineli yağı, kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır ve bölgedeki bu ağaçların kurutulmuş kabuğu antik çağlardan beri önemli bir tütsü malzemesidir.

Fethiye tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Sıcak yaz günleri, ortalama sıcaklık 30 ° C'dir. Ara sıra yağışlı kış aylarında bu değer ortalama 12 ° C civarındadır. Deniz suyu sıcaklığı kış aylarında zorlukla 17 ° C'nin altına düşer. Fethiye, bereketli tarım arazileriyle büyük bir gelir kaynağı olan tarımın en büyük gelir kaynağıdır. Bu nedenle, diğer tatil beldelerinin aksine, Fethiye'de yaşam mevsim sona erdikten sonra da devam eder. Seracılık ve bahçe tarımı ile pamuk, susam, tütün ve anason gibi endüstriyel tarım ürünlerinin üretimi, bölgenin ekonomisine katkı sağlar. Yılda yaklaşık 250.000 ton sera ve bahçe domatesi üretilir ve iç ve dış pazarlara sunulur. Ayrıca, arıcılık ve bal üretimi çok yüksek bir potansiyele sahiptir. Fethiye'nin başka bir hazinesi, dünyanın 4. büyük depozito rezervlerine sahip kromun önemli bir ihracat merkezi olmasıdır. İklim koşulları, neredeyse tüm sebze ve meyvelerin yetiştirilebilmesini sağlar.

Görülmeye değer olan kasaba pazarı, salı günleri, üreticileri ve tüketicileri doğal bir alışveriş ruh halinde bir araya getirir. Kasaba, gün boyunca turistlere ve yerel halka hizmet veren alışveriş merkezlerine sahiptir. Merkezdeki Paspatur Çarşısı, halılar, deri, mücevher, tekstil ve diğer hediyelik eşyalarla eski şehri (Osmanlı Dönemi camii ve eski hamam) günümüze taşır.

Fethiye'nin antik adı; Telmessos. Bu şehrin M.Ö. 5. yüzyılda, Lycia ve Caria uygarlıklarının sınırında kurulduğu bilinmektedir. Hellenistik ve Roma dönemlerinde zengin ve yüksek bir kültüre sahip olan şehir, ünlü tanrı Apollo'nun kahini olan ünlü Telmessos antik Likya tipi kaya mezarları, lahitler, kale ve tiyatro, Fethiye'yi bütün ihtişamıyla süslemektedir. Fethiye ile Antalya arasında yer alan Teke Yarımadası, antik tarih boyunca Likya olarak bilinirdi. Anadolu'nun yerli halkı olan Likyalılar, Homeros'un İlyada'sında ve tarihte ilk defa sona eren Kadeş Savaşı Barış Anlaşması'nda denizci bir ulus olarak tanımlandı.

bOOK GULET

MST YACHTING

YATÇILIK
GULET KİRALAMA
ROTALAR
01

Özel ve RahaT

Guletler genellikle küçük gruplar veya aileler için uygundur. Bu, daha özel ve kişiselleştirilmiş bir tatil deneyimi sunar. Yatınızda sadece sizin ve sevdiklerinizin bulunması, tatilinizi daha özel ve rahat kılar.

02

Gizli Cennetlere Ulaşım

Guletler, genellikle büyük gemilere ulaşamayan daha küçük ve gizli koylara ulaşma avantajına sahiptir. Bu, sakin ve daha az kalabalık bölgeleri keşfetme şansı sunar.

03

Unutulmaz Manzaralar

Guletler genellikle muazzam kıyı manzaralarının tadını çıkarmak için ideal bir konumda seyir yapar. Güzel günbatımları manzaralarI tatilinizi unutulmaz kılar.

04

Kişisel Hizmet

Gulet mürettebatı genellikle konuklarına kişisel hizmet sunar. Şefler, garsonlar ve diğer personel, tatilinizi daha keyifli hale getirmek için çalışırlar. Özel yatınızda özel yemekler sipariş edebilir